اسلایدر

برای درخشش پرفورمنس آرت و ویدئو تجربه گرا ایستاده ایم

هدف نهایی یک ایده فرهنگی که خصلت ذاتی آن نیز است، معاشرت اجتماعی است. مخاطب می آید تا بخواند، اندیشه کند و دیده شود. ارتباط به مثابه حضور آنان در بخشی کوچکی از اجتماع است، و در طرف مقابل برای یک مرکز فرهنگی، توان یافتن یک هویت واقعی مبتنی بر نوعی از “دیالوگ” است.

آنچه در فضاهای مشابه مجازی یا مکانی به چشم می خورد نبود فضای معاشرت اجتماعی و پایگاه جامع برای مخاطب  است. در حالی که مرکز هنری خورشید با تمام توان سعی در ایجاد این فضا نموده است، اماحلقه واسطی نیز نیاز دارد تا این سیر کامل شود و مرکز هنری خورشید در کنار باقی اجزای موجود در فضا ترکیبی از مکانی مناسب جهت تولید پایگاه معاشرت اجتماعی فرهنگی برای طیف مخاطب هنری است.

برای برقراری “دیالوگ” لازم است مخاطب درک شود و به شکل یک کل نگاه نشود. جامعه مخاطبین لایه های متفاوتی دارند، و در نوع انتخاب نیز متفاوتند، اما آنچه باعث استمرار حضور فردی می شود، بی شک محتوای فضا و ارتباط آن با اجزای دیگر یک فضای فرهنگی است. لازم است در نظر بگیریم که حضور در این ایده، بی تردید جمعی است، نیازمند گفتگو است و در سطحی درست تر نیازمند دیالوگ است.

مرکز هنری خورشید باور دارد که صرفاً از طریق درک یکدیگر است که می توان به شکل نوعی “سبک زندگی هنری”، در ساختار زیست اجتماعی در ایران مطرح شد.

تصویر را چگونه می توان لمس کرد؟ تصویری که سویه های نابهنگام و تصادفی رخدادهای روزمره همه چیز را درون خود حل می کند. تجربه تصویری در ایران شامل زیستن در مغاک تصاویر تکراری است.

اما تصاویر  چگونه اند؟ آیا همان تصاویر صفحات مجازی ، صدا و سیما ، سینمای بدنه، و حتی سینمای پیشرو است؟ آیا این انحصار در تصاویر موجود تمام تصاویری است که در این کشور می بینیم؟

بی شک تجربه زیستن منحصر به فرآیند تصاویر تولید شده نیست بلکه زنجیره ای از امکانات دیدن است که انسان آن را تولید می کند.

انسان در جغرافیایی ایران و در اقلیم شهری متنوع آن هر روز و هر ساعت و هر ثانیه در پی تولید تصاویر جدید است. اما آنچه تعارض و تفاوت را میان تصاویر تولید می کند بی شک شامل ، فضاها، ساختارها، ارتباطات، اختلافات، مکانمندی ،حرکت و در رأس آن پدیده ای است که بشر از ابتدای زندگی خویش در پی تولید آن است. و آن پدیده هنر تولید تصویر است، آن تصویر نابی که میانجی همه  ی فضاها و رابطه هاست. تصاویری که صرفا ساختمان ها ، خیابان ها، توده ی مردمی، بوروکراسی، کسب و کار و تنش نیست. تصاویر و فرمی از آن که شامل تمامی فضاهای ذهنی و عینی و کارکردی است. شامل تمامی ریزش ها و رویش ها ،تخریب ها و ساختن ها و این مداومت تولید است.

“هر آنچه سخت و استوار است دود می شود” و این تصاویر ناب است که از آن خاکستر ویا توده سخت به تولید می رسد و عجیب نیست اگر بگوییم که این سینماست که تصاویر آن را دل تاریخ نگاه می دارد. این نگاه و نقطه دید در طول فعالیت مرکز هنری خورشید که قصد دارد ساختارهای موجود را تغییر دهد جایی را ترمیم نماید و جایی را بازسازی کند و در پی تولید آن تصاویر است ؛ خواه آن تصاویر معماری باشد خواه سینما و یا هر تصویری که حامل این پیام باشد. نوعی بازگشت به پارادایم مکانی، در جایی که هیچ فضایی خالی نمانده ، هیچ ذهنی از آلودگی مبرا نیست ویا هیچ زیست خالصی باقی نمانده است. همه جای آنرا تصاویری گرفته که حاصل سرمایه است. سرمایه ای که به دنبال یکدست کردن فضاهاست. تکراری کردن تصاویر است.

مرکز هنری خورشید معتقد است که همچنان دریچه هایی گشوده است. این مرکز در پی گشودگی فضاهای پیش روست و اهتمام دارد تصاویرش امید بخش آینده باشد.

 

درباره مدیر سایت (مهدی یارمحمدی)

دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی دانشگاه سوره تهران / فیلمساز مستقل ۱۳۷۷- ۱۳۹۷ / مدیر و موسس جشنواره فیلم مستقل خورشید ۱۳۹۰- ۱۳۹۷ / عضو سازمان توسعه سینمای آسیا و اقیانوسیه (نتپک) ۱۳۹۶- ۱۳۹۷ / عضو پیوسته انجمن مستندسازان خانه سینما ۱۳۸۴- ۱۳۹۷ ، عضو جامعه اصناف سینمای ایران خانه سینما ۱۳۹۲- ۱۳۹۷ / مدیر و موسس پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل ۱۳۹۰- ۱۳۹۷ ، مشاور پخش بین المللی فیلمهای مستقل ۱۳۹۰- ۱۳۹۷ / مدرس سینما (دوره های کوتاه مدت ، کارگاهی و ورکشاپهای تخصصی)

سابقه حضور بعنوان مشاور سینما و رسانه در: کمیسیون رسانه تلویزیون ایران، بخش فرهنگی هنری شهرداری تهران، بنیاد رودکی، شرکتهای تبلیغاتی، جشنواره های فیلم، مراکز آموزشی، مدارس سینمایی و دپارتمان هنر دیجیتال

 سوابق هنری

دبیر و عضو هیئت انتخاب شش دوره جشنواره بین المللی فیلم مستقل خورشید از سال ۱۳۹۰ – ۱۳۹۷ (تهران، ایران) / عضو هیئت داوران دومین دوره جشنواره بین المللی فیلم Sahar – ۲۰۱۵ (منچستر، انگلستان) / مدیر اجرایی و عضو هیئت داوران بخش سینمای ایران دوازدهمین جشنواره بین المللی Action on Film  – ۲۰۱۶ (کالیفرنیا، امریکا) / عضو هیئت داوران سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم  – Action on Film2017 (لاس وگاس، امریکا) / عضو هیئت داوران اولین جشنواره فیلم کوتاه موج ۱۳۹۶  (هرمزگان، ایران) / عضو هیئت داوران دومین جشنواره فیلم کوتاه تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی ۱۳۹۴  (اصفهان، ایران) / عضو هیئت انتخاب دومین جشنواره فیلم کوتاه پرواز با موضوعین معلولین ۱۳۹۵ (تهران، ایران) / عضو شورای سیاست گذاری و هیئت انتخاب بخش فیلم جشنواره فیلم و عکس مادر ۱۳۹۴ – ۱۳۹۷ (تهران، ایران) / عضو هیئت انتخاب بخش فیلم نخستین جشنواره فیلم کوتاه و مستند بهمن ۱۳۹۲ (تهران، ایران) / عضو شورای سیاست گذاری و مدیر هیئت های انتخاب و داوری اولین جشنواره فیلم پروانه های ایثار با موضوع زنان و جنگ ۱۳۹۱ (تهران، ایران) / دبیر و عضو هیئت انتخاب اولین هفته فیلم بنیاد رودکی با عنوان مقاومت در قاب آزادی ۱۳۸۹ (تهران، ایران)

سوابق حضور در جشنواره های بین المللی فیلم

جشنواره CANNES فرانسه، PAMPIFITAS پرتغال، THIRD EYEهند، فیلمهای ایرانی یاری سوئد، DADA SAHIB هندوستان، جشنواره فیلم روسیه، جشنواره فیلمهای ایران باستان کانادا، جشنواره INSIGHT منچستر انگلستان، RELIGION TODAY ایتالیا، جشنواره فیلمهای مردم شناسی ECO ETNO FOLK رومانی، جشنواره SAHAR منچستر انگلستان، FRESCO ارمنستان، TAC امریکا، VOICE FROM THE WATER هند، KAN AMATEUR لهستان، جشنواره فیلمهای مردم شناسی اسلواکی ، جشنواره فیلم روسیه، جشنواره بین المللی ISIK KUL قرقیزستان، جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، جشنواره تخصصی سینمای مستند کیش، جشنواره فیلمهای میراث فرهنگی یادگار، جشنواره فیلم فجر، محیط زیست  و . . .

دیدگاه خود را ثبت کنید